وب سایت چیست؟

وب سایت چیست؟

اینروز ها که اینترنت در زندگی روزمره همگی در جریان است دیگر کمتر کسی را می‌توان یافت که اصطلاحاتی مثل وب سایت، وبلاگ و… به گوشش نخورده باشد. تقریبا همه کسانی که گوشی هوشمند، لپ تاپ یا کامپیوتر دارند روزانه از چندین و چند وب سایت بازدید و استفاده می‌کنند، پس خالی از لطف نیست که معنای دقیق و اطلاعات جالبی در مورد این صفحات شگفت انگیز (وب سایت) بدانیم. ما قرار است در این مقاله به سؤال “ وب سایت چیست؟ ” پاسخ دهیم. پس بزن بریم!

 

وب سایت چیست؟

وب سایت چیست؟

سایت یا وب سایت به فضا و مکانی در اینترنت گفته می‌شود که یک یا چندین صفحه را در بر می‌گیرد، هر کدام از این صفحات محتوای مختلفی مانند متن، تصویر، ویدئو و… را در خود جای داده اند. به عبارت دیگر وب سایت ها مجموعه ای از صفحات به هم پیوسته هستند که از طریق یک آدرس اینترنتی قابل دسترسی می‌باشند.

همانطور که ما انسان ها کدملی و شناسنامه منحصر به فرد داریم وب سایت ها نیز یک آدرس اینترنتی منحصر به فرد دارند که به آن دامنه می‌گویند. در واقع دامنه هر وب سایتی شناسنامه آن است. هر دامنه یک نام و یک پسوند دارد، مثلا دامنه وب سایت ما از دو بخش karojet و .com تشکیل شده است، در اینجا karojet نام دامنه و .com پسوند آن می‌باشد. البته دامنه ها پسوند های مختلفی مثل ir .org .net و… نیز دارند. هر دامنه ای منحصر به فرد و فقط متعلق به یک فرد یا شرکت است.

پیشوند www جزو دامنه سایت محسوب نمی‌شود و تقریبا تمام وب سایت ها بدون این پیشوند نیز اجرا می‌شوند. www در واقع مخفف World Wide Web یا وب جهان گستر می باشد. حالا که متوجه شدیم وب سایت چیست بهتر است کمی در مورد تاریخچه آن بدانیم.

 

وب سایت چیست؟ - Tim Berners Lee

تاریخچه وب سایت

اولین وب سایت دنیا در سال 1991 در مؤسسه Cern سوئیس توسط تیم برنرز لی ساخته شد. دامنه این وب سایت info.cern.ch بود که البته همچنان هم این سایت کار می کند و می توانید از آن بازدید کنید. در واقع تیم برنرز لی که یک پروفسور دانشگاه MIT بود در سال 1989، World Wide Web یا همان وب جهان گستر را اختراع کرد و اکنون نیز ریاست کنسرسیوم وب جهان گستر را در اختیار دارد. او یکی از افرادی است که زندگی در دنیای پرسرعت و جذاب امروز را مدیون ایشان هستیم، پس جا دارد بگوئیم “ممنونیم پروفسور لی”!

تفاوت وبلاگ و وب سایت چیست؟

بسیاری از افراد بین وبلاگ و وب سایت هیچ تفاوتی نمی بینند و آنها را یکی می دانند، در صورتی که وبلاگ و وب سایت با هم تفاوت بسیاری دارند. وبلاگ ها عمدتاً شخصی هستند و برای ساخت آنها احتیاج به دانش فنی وجود ندارد و همچنین رایگان هستند مثلا شما همین الآن می توانید در مرورگر خود ساخت وبلاگ را سرچ کنید و تعداد زیادی ابزار ساخت وبلاگ رایگان پیدا کنید، وبلاگ ها فقط امکان نمایش محتوای متنی تصویری و ویدئویی را دارند، طراحی پیشرفته ای ندارند و عمدتاً از نوشته ها تشکیل می‌شوند.

ولی وب سایت ها رایگان نیستند، برای ساخت آنها احتیاج به دانش فنی داریم و از صفحات مختلف تشکیل شده اند. وب سایت ها پیشرفته تر از وبلاگ هستند و کاربرد ها و انواع مختلفی دارند مثلاً فروشگاه اینترنتی، شرکتی، خبری و… .

 

مزایای داشتن یک وب سایت چیست؟

ما قرار است در یک مقاله مفصل درباره مزایای وب سایت بگوئیم امّا در اینجا به طور خلاصه با مزایای داشتن یک وب سایت آشنا می‌شویم:

1-آسانی دسترسی

یک وب سایت باعث می شود که  خرید و یادگیری به سرعت انجام شود.

2-بازاریابی گسترده

بازاریابی و تبلیغات در اینترنت بسیار پر بازده است زیرا کاربران زیادی در آن حضور دارند و فاکتور زمان و مکان در آن بی تأثیر است.

3-اعتبار

اینروز ها داشتن یک وب سایت به کسب و کار شما اعتبار می بخشد زیرا باعث افزایش برندینگ و شهرت کسب و کار شما خواهد شد.

4-بروز بودن

داشتن یک وب سایت سبب می شود که کاربران و مشتریان شما همواره با شما در ارتباط باشند و شما سریعا آن ها از هر تغییر یا محصول جدیدی آگاه کنید.

5-کاهش هزینه

یک وب سایت هزینه های مختلف شما برای بازاریابی، تبلیغات و… را کاهش می دهد.

6-مادام اعمر

اگر وب سایت شما بتواند به موفقیت برسد به صورت مدام العمر از مزایای آن استفاده خواهید کرد زیرا با الگوریتم ها سر و کار دارد.

7-خدمات بهتر

شما با داشتن وب سایت می توانید خدمات بهتر، با کیفیت تر و سریعتری را به مشتری یا مخاطب خود ارائه دهید.

 

جمع بندی

در این مقاله به سؤال “وب سایت چیست؟” پاسخ دادیم و تاریخچه، مزایا، مفهوم و تفاوت آن با وبلاگ را بررسی کردیم. اگر سؤالی در این رابطه دارید فقط کافی است در قسمت نظرات از ما بپرسید.

توصیه می‌کنیم حتماً به سایر مقالات ما در “وبلاگ” سر بزنید.

های دیتا

دیدگاه‌ها ۰